Counties Represented by Texas Lulac Districts

District 1 – Pending, Lubbock

Counties represented: Bailey, Cochran, Crosby, Dickens, Floyd, Garza, Hale, Hockley, Kent, Lamb, Lubbock, Lynn, Motley, Terry, Yoakum

District 2 – Felix Moreno, Seguin, (830) 865-8212

Counties represented: Blanco, Comal, DeWitt, Gonzales, Guadalupe, Hays, Kendall

District 3 – Joe Posada-Triana, Dallas, (469) 236-0825

Counties represented: Bowie, Clay, Camp, Cass, Collin, Cooke, Dallas, Delta, Denton, Ellis, Fannin, Franklin, Grayson, Gregg, Harrison, Hopkins, Hunt, Jack, Kaufman, Lamar, Marion, Montague, Morris, Rains, Red River, Rockwall, Smith, Titus, Upshur, Van Zandt, Wise, Wood

District 4 – Mary Yanez, El Paso, (915) 775-9898

Counties represented: Culberson, El Paso, Hudspeth

District 5 – Vacant

Counties represented: Edwards, Gillespie, Kerr, Kimble, Kinney, Mason, Menard, Real, Sutton, Uvalde, Val Verde,

District 6 – Ruben Ramirez, Kermit, (432) 208-8602

Counties represented: Brewster, Crane, Crockett, Ector, Glasscock, Jeff Davis, Loving, Midland, Pecos, Presidio, Reagan, Reeves, Terrell, Upton, Ward, Winkler

District 7 – Frank Ortega, Austin, (512) 426-6865

Counties represented (same as in District 12): Bastrop, Burnet, Caldwell, Fayette, Lampasas, Lee, Llano, Travis, Williamson

District 8 – Alfonso (Al) Maldonado, III, Houston, (832) 250-8134

Counties represented (same as in District 18): Angelina, Brazoria, Chambers, Fort Bend,

Galveston, Hardin, Harris, Jasper, Jefferson, Liberty, Montgomery, Nacogdoches, Newton, Orange, Panola, Polk, Rusk, Sabine, San Augustine, San Jacinto, Shelby, Trinity, Tyler, Walker, Waller

District 9 – Pending, San Angelo

Counties represented: Brown, Coke, Coleman, Comanche, Concho, Irion, McCulloch, Mills, Runnels, San Saba, Schleicher, Sterling, Tom Green

District 10 – Mary Lou Canales, Victoria, (361) 676-0595

Counties represented: Aransas, Austin, Calhoun, Colorado, Goliad, Jackson, Karnes, Lavaca, Matagorda, Refugio, Victoria, Wharton